Do czego służą słupki telekomunikacyjne?

Wszędzie tam, gdzie prowadzone są jakieś podziemne sieci lub instalacje znajdziemy słupki, które oznaczają ich lokalizację. Słupki oznaczeniowe pomagają w lokalizacji i telekomunikacji z tymi sieciami/instalacjami. Podobnie jest w przypadku telekomunikacji – słupek telekomunikacyjny pokaże, gdzie dania sieć się znajduje.

 

Telekomunikacja a zastosowanie słupków

Sprawdź: słupki telekomunikacyjne – PTS Rabka

Służą one do znakowania tras przebiegu kabli dalekiego zasięgu. Najczęściej spotkamy je na polach lub przy liniach kolejowych. Poza informowaniu o przebiegu sieci, słupki te mają charakter serwisowy. Dzięki nim można przeprowadzić odpowiednie prace diagnostyczne i pomiary. Muszą być dobrze widoczne dla osób, które potencjalnie znajdują się w danej okolicy.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania słupka

 

Słupek telekomunikacyjny musi być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Muszą być odporne na działanie wody i innych czynników korozyjnych. Ich konstrukcja musi zapewni bezpieczeństwo kabli, które się w nim znajdują. Przy wybieraniu takiego sprzętu warto zwrócić uwagę na to od jakiego producenta go kupujemy, ponieważ od tego zależy jaką jakość otrzymamy.

 

Budowa i wygląd słupka

 

Najpopularniejszą barwą, w której występują to pomarańczowy. Osiągają wysokość około 1 m, a ważą około 5 kg. Mają kształt pionowego walca, a w środku ma zamontowany element pomiarowy. Ilość gniazdek jest uzależniona od ilości i rodzaju linii kablowych. Do nich możemy przyczepić taśmy ostrzegawcze, ostrzegawczo – lokalizacyjne lub przewody lokalizacyjne.