Na drogach można znaleźć szereg samochodów użytkowych przystosowanych do zadań, które wykonują. Mniejsze samochody dostawcze służące w małym transporcie dystrybucyjnym, rozwożeniu paczek kurierom czy też do usług prywatnych. Oczywiście można też zauważyć większe ciężarówki czy ciągniki siodłowe przystosowane do długodystansowych tras.
Rodzaje samochodów usługowych
Samochody usługowe dzielą się niejako na dwie grupy. Są nimi klasyczne samochody usługowe oraz segment specjalistyczny.
- Segment specjalistyczny to samochody, które muszą być przetrzymywane w bardzo rygorystycznych warunkach przez co jest ich zdecydowanie mniej na drogach. Są po prostu drogie w utrzymaniu, aczkolwiek bardzo potrzebne. Stąd przedsiębiorcy często wynajmują je na ściśle określone zlecenia. Do takich samochodów zaliczyć można:
– Samochody typu chłodnia/izoterma. To samochody, które potrafią utrzymać pożądaną temperaturę z zakresu od -30 do +30 stopni Celcjusza. Dzięki temu mogą przewozić materiały wrażliwe na zmiany temperatury. Takimi dobrami są mrożonki, pożywienie czy też artykuły medyczne
-Samochody do odpadów typu komunalnego. Zawierają specjalistyczne kształty, mechanizmy czy hydraulikę aby jak najlepiej być dopasowane do bezpiecznego i szybkiego załadunku/rozładunku odpadów.
-Cysterny. To samochody, których najważniejszym elementem jest przyczepa wykonana ze specjalistycznego materiału chroniącego wrażliwe substancje będące wewnątrz cysterny. Przewozi się w nich na przykład łatwopalne paliwo czy różnego rodzaju gazy.
- Samochody klasyczne są częściej spotykane na jezdni. Służą do codziennego transportu rozmaitych materiałów. Są nimi:
-Wywrotki; obecne na budowach. Przewożą materiał sypki łato go wyładowując i załadowując. Wystarczy odpowiednia hydraulika i przyczepa podnosi się przechylając swoją powierzchnie o dany kąt pozwalający na zsunięcie materiałów.
-Ruchoma podłoga; walking floor to ciężarówki, które są bardzo wygodne w funkcjonowaniu. Pozwalają na ,,samowyładowanie się” poprzez osunięcie podłogi stworzonej z specjalistycznych materiałów.
-Skrzynia; obudowana z wszystkich stron stalowym materiałem pozwalająca na ochronę przewożonych produktów. Bezpieczna, najczęściej z tyłu posiada płytę do rozładunku.
Zobacz również: Serwis samochodów ciężarowych
Zakup samochodów użytkowych
Zakup samochodów użytkowych wiąże się z sporym wydatkiem na który nie wszystkich stać. To drogie samochody, które są dodatkowo kosztowne w utrzymaniu. Jednak dobrze dobrany samochód może posłużyć na długo. Dealer Grupa DBK to zaufana firma, która dobrze sprawdza swoje samochody przed sprzedażą. Warto właśnie tam kupić swoje specjalistyczne i klasyczne pojazdy użytkowe.