Silnik – najważniejszy element każdego pojazdu

Każde, wysoko zmechanizowane urządzenie ma w swojej budowie serce, które napędza go do nieustannej pracy. W przypadku samochodów zarówno osobowych, jak i ciężarowych takim sercem jest odpowiedni silnik. Napędza on cały mechanizm samochodu wprawiając go w ruch. Jego osiągi, szybkość i parametry ogólne związane są właśnie z silnikiem. Do najpopularniejszych silników należą silniki spalinowe, choć bywają także montowane silniki hybrydowe czy też elektryczne.

 

Silniki samochodowe – charakterystyka

Silnik spalinowy wykorzystuje sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego, aż do chwili wytworzenia momentu obrotowego. Jest to definicja, której silniki spalinowe się trzymają. W zależności od budowy silnika można rozróżnić jego kilka jego rodzajów – do najważniejszych należy silnik spalania zamkniętego i otwartego.

Silnik samochodowy inaczej mówiąc działa na zasadach przemiany energii chemicznej w mechaniczną. Powoduje do wprawienie tłoków w ruch co napędza wał korbowy. Mechanizm działania jest dosyć skomplikowany, dlatego warto go szczegółowo omówić:

Powietrze na początku cyklu dostarczane jest do cylindrów. Jest ono wtłaczane pod odpowiednim ciśnieniem najczęściej poprzez turbosprężarkę. Silnik jest na tyle zmechanizowany, że decyduje o momencie otwarcia, jak i czasie trwania otwarcia wtryskiwaczy dostarczających paliwo ze zbiornika. Następnie cała mieszanka jest zapalana dzięki iskrom pochodzącym z świecy zapłonowych.

 

Ostatnimi czasy coraz bardziej stają się rozpowszechnione silniki elektryczne. Ich działanie jest z goła odmienne. Wszystko opiera się o działanie prądu elektrycznego, który wprawia silnik w ruch. Działanie opiera się o wyprodukowanie pola magnetycznego, a obecność silników elektrycznych często sprzyja obecności silników spalinowych. Jest to tak zwana ,,hybryda” – silniki elektryczne stanowią swego rodzaju dodatkowy napęd, który ułatwia pracę silnika spalinowego. To bardzo ekologiczne wyjście, ale i ekonomiczne przez co zyskuje rzeszę fanów na całym świecie. Oczywiście istnieje również opcja zamontowania tylko i wyłącznie elektrycznego silnika, jednak potrzeba tutaj stałego dostępu do prądu elektrycznego i ładowania samochodu. Jest to tańsze, ale bardziej problematyczne, gdyż zasięg jest z reguły mniejszy, a w Polsce nie ma tak szerokiej gamy stacji ładujących popularne ,,elektryki”.

Sprawdź również: Używane dostawcze iveco

Podsumowanie

Silnik – niezależnie od tego czy elektryczny czy spalinowy. Jest niezbędnym elementem każdego samochodu i odgrywa najważniejszą role w wprawieniu go w ruch. O silnik należy odpowiednio dbać montując mu odpowiednie filtry, gdyż awarie tego elementu są niezwykle kosztowne.