W obecnych czasach użytkownikom internetu zależy na szybkim i płynnym przesyle danych, zatem istotny jest nieustanny rozwój techniki, który umożliwi przyspieszenie tego procesu. Jednym z nowoczesnych i często stosowanych rozwiązań jest wykorzystanie techniki światłowodowej.
Światłowód jest strukturą składającą się z rdzenia, włókna i dwóch rodzajów pokryć. Moduły światłowodowe dają możliwość konwersji sygnału elektrycznego Ethernet na sygnał światłowodowy. Ta możliwość istnieje dzięki cienkim włóknom światłowodowym, pełniącym rolę medium transmisyjnego. Zasada działania modułu światłowodowego jest oparta o falę świetlną emitowaną przez diodę LED czy laser półprzewodnikowy. Moduły światłowodowe łączone są poprzez spawanie przy użyciu łuku elektrycznego.
Wkładki SFP+ i SFP to rodzaj wkładek optycznych, które umożliwiają przetwarzanie sygnału optycznego na elektryczny. Przykładami innych wkładek optycznych są GBIC, XFP, X2, XENPAK, QSFP, CFP. Wkładki te różnią się prędkościami mieszczącymi się w granicach od 100Mb/s do 100Gbit/s, a także interfejsem elektrycznym i obudową.
Moduły SFP (small form-factor pluggable) są kompaktowymi wkładkami, które obsługują tzw. hot-plugging, produkowane są do wsparcia różnych rodzajów standardów przesyłu. Moduły SFP wytwarzane są z różnymi typami odbiorników i nadajników. Istnieją różne kategorie modułów SFP – różnią się miedzy sobą przede wszystkim długościami fali w zależności od rodzaju światłowodu – miedzianego, wielomodowego lub jednomodowego. Moduły SFP można znaleźć między innymi w standardowych, domowych routerach, mają one za zadanie połączenie płyty głównej routera lub switcha ze światłowodem lub kablem innego rodzaju.
Moduły SFP często nazywa się Mini-GBIC.
Wkładki SFP+ (enhanced small form-factor) są ulepszoną wersją modułów SFP, które wspierają prędkości przesyłu do 16 Gbit/s. Istnieje możliwość stworzenia kompatybilnego połączenia między SFP+ a standardowym modułem SFP