Zawiasy meblowe jako podstawowe okucia meblowe

Stanowią one nieodzowny element szafek czy drzwi. Bez nich komfortowe korzystanie z mebli nie byłoby w pełni możliwe. Znajdują się głównie na nasadach czy frontach odpowiednich elementów meblowych. W asortymencie każdego sklepu meblowego znajdziemy setki różnych zawiasów. Wbrew pozorom różni ich bardzo wiele ważnych struktur, dzięki którym możemy dopasować konkretny rodzaj zawiasu do naszych potrzeb. W treści tego artykułu przedstawię Ci rodzaje konkretnych zawiasów, abyś mógł świadomie podjąć decyzję w jaki sposób wybrać ten odpowiedni.

-Zawiasy środkowe – umieszczamy je głównie w górnych szafkach wiszących przy frontach uchylno-składanych

-Zawiasy cylindryczne – stworzone z myślą o stołach z rozkładanym blatem

-Zawiasy uzupełniające – komponowane są z innymi, mającymi duży kąt rozwarcia

– Zawiasy do szkła – wyposażone w nakrętki i śruby zaciskowe.

 

Zasady doboru odpowiednich zawiasów meblowych

Ważnym aspektem jest grubość materiału drzwiczek. Muszą być one zdecydowanie grubsze niż sam zawias. Aczkolwiek najważniejszą kwestią jest rodzaj położenia drzwi:

  1. Zawiasy do drzwi wpuszczanych – używamy gdy drzwi są położone wewnątrz (pomiędzy ścianami bocznymi)
  2. Zawias do drzwi nakładanych – najprostsze i najbardziej popularne; stosuje się go gdy drzwi szafki położone są na zewnątrz korpusu
  3. Zawias do drzwi na pół boku(bliźniaczych) – stosujemy w przypadku gdy dwa sąsiadujące skrzydła będą dzielić jeden korpus.
  4. Zawias do drzwi narożnych – pod kątem 35° bądź 45°.
  5. Zawias do drzwi równoległych – bardzo długie zawiasy ułożone równolegle względem frontu. Są często spotykane w szafkach kuchennych.

Funkcjonalność i wygoda

Sama budowa i kształt zawiasów to nie wszystko. Warto aby były również wyposażone w dodatkowe funkcje ułatwiające nam codzienne życie. Do takich udogodnień należy m.in.

-Cichy domyk –koniec z trzaskaniem i straszeniem innych domowników. Ponadto zawias taki nie tylko chroni ,,sam siebie” przed uszkodzeniami, ale także drzwiczki.

– Samoczynne otwieranie i zamykanie – Wystarczy jeden ruch nadgarstkiem, a drzwiczki zamykają/bądź otwierają się same. Nigdy więcej śliskich uchwytów! Zamkniesz szafkę z zbyt dużym impetem? Nie martw się, zawias stłumi nadmierną moc i zamknie szafkę z pełną gracją.

Sprawdź szeroki wybór Zawiasów meblowych Furnica

Na rynku dostępna jest obecnie bardzo szeroka gama zawiasów meblowych; jestem pewien, że po przeczytaniu tego artykułu samodzielnie poradzisz sobie z wyborem tego idealnego.